Patron szkoły Historia szkoły Brzezna - historia miejscowości Statut szkoły

Jan III Sobieski

``VENI,VIDI DEUS VICIT’'
Przybyłem, zobaczyłem, Bóg zwyciężył

Jan III Sobieski zwany Obrońcą Wiary pochodził z Oleska pod Lwowem. Otrzymał staranne wykształcenie, a odbył studia w Akademii Krakowskiej, po skończeniu których przebywał  za granicą. Biorąc udział w wojnach z Kozakami, z Moskwą, Szwedami i Turkami, dowiódł dużych zdolności wojskowych i politycznych, co przyniosło mu w efekcie w 1668r. Buławę wielką koronną. Po spektakularnym zwycięstwie pod Chocinem na Sejmie elekcyjnym, wybrano Go na króla Polski. Na mocy sojuszu pospieszył na ratunek Wiednia oblężonego przez Turków. 12 września 1683r. rozgrzewała się jedna z najważniejszych bitew w historii - bitwa pod Wiedniem zakończona zwycięstwem Sobieckiego. To wielkie zwycięstwo króla przyniosło mu sławę Europejską, gdyż było zarazem triumfem chrześcijaństwa nad islamem. Sobieski zasłynął jako mecenas kultury i opiekun zdolnych architektów, humanistów i matematyków. Wybudował Pałac w Wilanowie oraz fundował kościoły. Wartościami, które król Jan III Sobieski cenił jako najważniejsze były, wiara, dobro poddanych, prawość, sprawiedliwość, rodzina i wykształcenie. Był to znakomity wódz, a jednocześnie człowiek skromny. Wraz z żoną Marysieńką spoczywa na Wawelu w Krakowie.

Wizerunek Jana III Sobieskiego namalowała w 2009 r. Angelika Kulig uczennica kl. VI

Sztandar szkoły ufundowany w 2009 r.

Zamek Olesko na Ukrainie

Powyżej po prawej obraz Jan III Sobieski pod Wiedniem. Obecnie znajduje się na zamku w Olesku. Pierwotnie wisiał we farze w Żółkwi

• Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Brzeznej 33-386 Podegrodzie
    Brzezna 447