Nawigacja

Bank- instytucja finansowa bez tajemnic dla ucznia

Projekty

Bank- instytucja finansowa bez tajemnic dla ucznia

Projekt finansowany przez NBP

Podsumowanie i zakończenie projektu


09 października 2020r podsumowaliśmy i zakończyliśmy w naszej szkole projekt edukacyjny „Bank –instytucja finansowa bez tajemnic dla ucznia” organizowany wraz z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Po wielu perypetiach związanych z trwającą epidemią koronawirusa, projekt który miał trwać dwa miesiące od lutego do kwietnia 2020r, trwał bez wliczania  wakacji  od lutego do października 2020r. Podsumowaliśmy nasze warsztaty wiedzy ekonomicznej i informatyczne, wiedzę i umiejętności, które na nich zdobyliśmy i co one nam dały, wycieczkę ze zwiedzaniem oddziału  NBP  w Krakowie oraz konkursy: plastyczny „Bankomat za 50 lat” i wiedzy ekonomicznej. Uczniowie, którzy wygrali te konkursy , a pisaliśmy o nich wcześniej, zostali nagrodzeni. Na koniec wypełniliśmy ankietę ewaluacyjną, na której wyraziliśmy swoje zdanie, co dał nam udział w tym projekcie i jak bardzo nam się podoba zdobywanie wiedzy i umiejętności w ten sposób. Chcielibyśmy kontynuować taki program edukacji ekonomicznej.
Dziękujemy naszym nauczycielom : pani Annie Leśniak –Bołoz i pani Marcie Zaweracz za wszelki trud związany z organizowaniem i prowadzeniem tego projektu oraz panu Dyrektorowi Władysławowi Kozikowi za możliwość zorganizowania go w naszej szkole.

Konkurs wiedzy ekonomicznej

W dniu 25 września 2020 roku odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy ekonomicznej.
Konkurs wiedzy ekonomicznej  to działanie w obrębie  projektu „Bank- instytucja finansowa bez tajemnic dla ucznia” rezalizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej  
W konkursie bezpośrednio brały udział zespoły 2 i 3 osobowe z klas VIII- dwa zespoły( 2 i 3 osobowy), z klasy VII a zespół 3 osobowy, z klasy VIIb zespół 3 osobowy. Pozostali uczniowie klas VIII ,VIIa i VIIb oraz pozostałe klasy starsze od klas IV brali udział pośrednio w konkursie , uczestnicząc jako publiczność i dopingując swoje zespoły.
W konkursie było prezentowanych 50 pytań w formie prezentacji multimedialnej, na które zgłaszały się do odpowiedzi poszczególne zespoły. Kto pierwszy odpowiedział poprawnie, ten zgarniał punkty. Konkurs prowadziła Wiktoria Kozłowska.
Wyniki konkursu:
Zespół I klasa VIII:
1. Popardowska Wiktoria
2. Drabik Aleksandra
3. Ciułkowski Maciej                  pkt 13
Zespół II klasa VIII:
1. Lorek Aneta
2. Królikiewicz Filip                    pkt 11
Zespół III klasa VIIa:
1. Konstanty Izabela
2. Międlar Filip
3. Gomółka Szymon                  pkt 16
Zespół IV klasa VIIb:
1. Popardowska Zuzanna
2. Królikiewicz Kacper
3. Wygoński Oskar                     pkt 10

Zwycięskim zespołem okazali się uczniowie klasy VIIa, zdobywając 16 punktów, ale jak widać poziom był wyrównany.

Warsztaty informatyczne

Od 25 września w ramach naszego projektu realizowanego z z Narodowym Bankiem Polskim w ramach edukacji ekonomicznej  odbywają się warsztaty informatyczne dla uczestników projektu, tj.  klasy VIII, VIIa i VIIb. Warsztaty odbywają się w 3 grupach w dniu 25. 09.2020 klasa VIII, 29.09.2020 klasa VIIb i 01.10.2020 klasa VIIa
Warsztaty prowadzi nasz nauczyciel informatyki  Pani Anna Leśniak – Bołoz. Tematyką tych zajęć jest praca  z arkuszem kalkulacyjnym Excell.  Celem tych warsztatów jest nabycie przez uczestników umiejętności zaplanowania kosztów wycieczki klasowej  do Krakowa, aby sprawdzić, czy potrafilibyśmy  taką wycieczkę zorganizować, a przynajmniej od strony finansowej i porównanie z kosztami wycieczki, którą mieliśmy w rzeczywistości kilkanaście dni wcześniej.
Po naszych zajęciach okazuje się, że  całkiem dobrze sobie z tym poradziliśmy, bo różnica pomiędzy naszymi kalkulacjami, a rzeczywistymi  kosztami to raptem tylko ok. 200 zł.

 

 

 

Realizując projekt edukacyjny „ Bank instytucja finansowa bez tajemnic dla ucznia” realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach progamu edukacji ekonomicznej , uczniowie klas VIIa, VIIb i VIII naszej szkoły  wykorzystali czas, kiedy na to pozwoliła epidemia koronawirusa  i wyjechali na planowaną od lutego 2020 roku  wycieczkę do Krakowa.
 Wycieczka odbyła się 16 września 2020r. Dzięki  finansom uzyskanym od NBP w ramach projektu mogliśmy zwiedzać  (w maseczkach) opustoszały Wawel i skarbiec na Wawelu, co zrobiło niesamowite wrażenie. Następnie odwiedziliśmy na ul. Basztowej krakowski oddział Narodowego Banku Polskiego, gdzie jako pierwsi, po świeżym otwarciu oglądaliśmy Krakowski Salon Ekonomiczny, wystawę poświęconą historii pieniądza w Polsce. Wszystko było dla nas bardzo ekscytujące. Zostaliśmy przyjęci bardzo gościnnie.  Czekało na nas wiele ważnych osób  na czele z Panią dyrektor Oddziału NBP, przedstawicielem Marszałka województwa  małopolskiego i pracownikami NBP. Po miłym powitaniu, po wystawie oprowadzali  nas przewodnicy, będący  pracownikami banku. Wszystko było bardzo eleganckie, wnętrza robiły duże wrażenie, a najbardziej możliwość wzięcia do reki i próba podniesienia prawie 13 kg sztaby złota!!!  Zdobyliśmy mnóstwo nowych informacji, bo wystawa była bardzo ciekawie przygotowana, również multimedialnie. Jakież ogromne wrażenie zrobiło na nas, na koniec wizyty w banku, otwarcie dziwnego starego „sejfu” z mnóstwem malutkich złotych sztabek ( z czekoladkami) dla nas wszystkich.
Ale to nie koniec niespodzianek! Piękne prezenty przygotowali dla nas także  pracownicy  Marszałka Witolda Kozłowskiego.
Obładowani prezentami- dobrze,  że niedaleko, bo na Floriańską , poszliśmy na pyszny obiad .
W godzinach popołudniowych oglądaliśmy samoloty i słuchali historii polskiego lotnictwa  w Muzeum Lotnictwa w Nowej Hucie. Było super, bo przede wszystkim można było zdjąć maseczki na otwartej przestrzeni.
Bardzo podobała nam się  wycieczka, choć zorganizowana w przyspieszonym tempie. Byliśmy zachwyceni, nawet nasi opiekunowie byli pod wrażeniem tylu atrakcji. Koordynatorem projektu jest p. Marta Zaweracz.

______________________________________________________________________________
 

Konkurs plastyczny

Po wakacyjnej przerwie, a właściwie po półrocznej przerwie w szkole spowodowanej epidemią, powróciliśmy do realizacji kolejnych działań naszego projektu edukacyjnego        

 „ Bank instytucja finansowa bez tajemnic dla ucznia”. Przez pierwsze dni września nasze pomysły przelewaliśmy na kartki rysując, malując nasze wyobrażenia o bankomatach za 50 lat. Wszyscy, no prawie wszyscy uczestnicy projektu brali udział w konkursie plastycznym zatytułowanym „ Bankomat za 50 lat”.  Wszystkie prace przedstawione zostały  na szkolnej  wystawie, a najlepsze  zostaną nagrodzone .

 

 

Projekt edykacyjny realizowany w Szkole Podstawowej w Brzeznej  przy współudziale , współfinansowaniu przez Narodowy Bank Polski. Projekt edukacji ekonomicznej, w ramach którego odbywają się już warsztaty edukacji ekonomicznej. Odbyliśmy warsztaty edukacji ekonomicznej. Warsztaty prowadzone były w trzech grupach liczących po 15 uczniów klas VI a, VIb i VII w dniach 25 i 26 lutego oraz 4 marca 2020 roku.
W ramach zajęć prowadzonych przez naszego nauczyciela  p. Martę Zaweracz poznaliśmy historię pieniądza, jego rodzaje i funkcje na przestrzeni dziejów, sposoby zarządzania pieniędzmi w życiu codziennym, a także zdobyliśmy wiedzę o Banku Centralnym - Narodowym Banku Polskim i bankach komercyjnych ,ich roli  i zadaniach. Zdobyliśmy też dawkę wiedzy o produktach bankowych, jak: depozyty, lokaty terminowe, kredyty.Dyskutowaliśmy nad tym, czy warto oszczędzać i jak.Dowiedzieliśmy się, co to jest m. in. inflacja, „poduszka finansowa” i czy każdy może otrzymać kredyt, czyli na czym polega zdolność kredytowa  i BIK? Zajęcia prowadzone były metodami interaktywnymi i z wykorzystaniem tablic multimedialnych. Było bardzo ciekawie i nawet nie zorientowaliśmy się , że należy już je zakończyć.

 

    

 

 


Od  17 lutego 2020 roku nasza szkoła rozpoczęła realizację projektu edukacji ekonomicznej zatytułowanego „ Bank- instytucja finansowa bez tajemnic dla ucznia”. Wniosek o realizację tego projektu złożyli nasi nauczyciele do Narodowego Banku Polskiego i otrzymaliśmy w całości finansowanie  jego realizacji.
W ramach projektu będziemy mieć warsztaty szkoleniowe z zakresu edukacji ekonomicznej, warsztaty z technologii informacyjnej jak ułożyć plan finansowy wycieczki, konkurs plastyczny, konkurs wiedzy o historii banków, a w szczególności NBP i na koniec pojedziemy na wycieczkę do Krakowa, gdzie pozwiedzamy co nieco, a przede wszystkim zobaczymy pracę bankierów w oddziale Narodowego Banku Polskiego , który odwiedzimy.


 O poszczególnych etapach realizacji projektu będziemy Was  na bieżąco informować.
18 i 19  lutego 2020r uczniowie klasy VIa, VIb i VII przeszli rekrutację do projektu. Rozwiązywali quiz online„ Co wiesz o finansach?”. Wyniki tego quizu zadecydowały o tym , którzy uczniowie zakwalifikowali się do projektu.

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Brzeznej 33-386 Podegrodzie
    Brzezna 447
  • 18 4458837
    spbrzezna@op.pl

Galeria zdjęć